Всяка изложба има собствен живот, който започва с откриването й и продължава с нейното разпространение сред обществото. С дигиталните технологии нашите експозиции постепенно излизат от изложбената зала и продължават живота си онлайн. Тази рубрика е пример за това. Тя е насочена към всички, които имат интерес към автентичните документи, свързани с нашето минало, независимо дали живеят тук или далеч по света, дали са професионално свързани с историята или просто са любопитни да научат повече.
Искреното ни желание е рубриката да бъде и ценен източник на информация в учебния процес на ученици и студенти. По този начин изпълняваме една от стратегическите цели на Държавна агенция „Архиви“ – ефикасност в популяризирането и осмислянето на документалното наследство, съхранявано в архивите.
Структурно рубриката включва списък на изложбите по години, дигитални изображения на изложбени пана на вече експонирани изложби, с които разполагаме, както и изложби само с документи в електронен формат. По-голяма част от експозициите са представяни в Изложбена зала „Архиви“. Залата е разположена на партера в сградата на ул. „Московска“ №5 в София и е отворена за първи път на 3 юли 1997 г. с експозицията „Константин Щъркелов – непознатият“. Първите осъществени изложби са предимно с оригинали, а по-късно и с копия на документи, снимки, стари карти, гравюрии др., свързани с различни исторически събития и личности, значими постъпления във фондовете на архивите, както и с отбелязване на годишнини от създаване на двустранни отношения на България с други страни. Изложбите на Държавна агенция „Архиви“ често се организират в сътрудничество и с подкрепата на други институции и организации.
Изложбите са само една от популяризаторските форми, чрез които представяме документалното наследство на България пред обществеността. Като пазители на паметта наше задължение е да осигурим познанието за него.
Софийският културен живот в миналото в плакати и снимки. Посветена на 90-годишнината от създаването на Общинския музей с исторически архив, галерия и библиотека. Изложбена зала „Архиви“, 1 ноември 2018 г.
Художник на духа. 130 години от рождението на Борис Георгиев от Варна. Изложбена зала „Архиви“, 10 октомври 2018 г.
Дипломация и доблест. Посветена на 110-годишнината от провъзгласяването на Независимостта на България. Национален исторически музей, 20 септември 2018 г.
40 години Български културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена. Галерия „Средец“ на Министерството на културата, 4 май 2017 г.
Българските чехи. Изложбена зала „Архиви“, 19 май 2017 г., нощ на музеите
Съюзени. Бавария и България в Първата световна война. Баварски главен държавен архив, Мюнхен, 7 март 2017 г.; Изложбена зала „Архиви“, 9 юни 2017 г.
Никола Петков – „Аз няма да бъда жив, но България ще бъде свободна“. Галерия „Кристал“, 19 септември 2017 г.; Народно събрание на Република България, 27 септ. 2017 г.
Румънци и българи във войната от 1877–1878 г. Крайова, 18 октомври 2017 г.
За себе си – Кирилъ Шиваров. Изложбена зала „Архиви“, 1 ноември 2017 г.
Свидетели: памет за концлагера „Белене“. Изложбена зала „Архиви“, 11 декември 2017 г.
2016 година:
Косово и България на картата на Европа. Изложбена зала „Архиви“, 9 февруари 2016 г.
Фотографска изложба „Крум Савов (1882–1949). Места и лица от Родопите и Беломорието“. Галерия „Средец“ на Министерството на културата, 18 февруари 2016 г.
40 години тракийска изложба по света. Български културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена, 1 март 2016 г.
Изложба, посветена на Деня на Конституцията и на 200-годишнината от рождението на Екзарх Антим І. Народно събрание, 13 април 2016 г.
Българските чехи. Прага, 18 май 2016 г.
Изложба, посветена на 140-годишнината от гибелта на Христо Ботев. Президентство на РБългария, 4 юни 2016 г.
Славянските столици на 2D. НБКМ, 17 септември 2014 г.
Раждането на Третата България. София и Софийско на границата на ХІХ–ХХ в. Столичани. Съвместно с Националната художествена галерия, 2 септември 2014 г.
Александър Мутафов. Съвместно с Националната художествена галерия. 26 юли 2014 г.
Славянските столици, представени чрез архивни документи. Организирана по инициатива на международната фондация „Форум на славянските култури“ към Министерството на културата на Република Словения
Балчик – тихото пристанище. Организирана в рамките на честването по повод 125 години СУ „Св. Климент Охридски”, 58 години от създаването на Университетската ботаническа градина в Балчик и 120 години от рождението на основателя й акад. Даки Йорданов
Антарктида – българската ледена приказка. Посветена на 25-годишнината от първата експедиция, поставила началото на българското участие в проучването на най-южния континент
110 години Българско дипломатическо представителство в Битоля
Знамето на мира от Брюж до Космоса
На ползу памяти. Посветена на 170-годишнината от рождението на Васил Левски
Дунав – европейска река. Дунавските градове на България и Румъния (ХІХ–ХХ в.)
Илюстрована хроника на Руско-турската война 1877–1878 г. С изложбата се отбелязва 130-годишнината от началото на войната и националния празник на България
Българо-унгарски отношения
2006 година:
85 години Драматичен театър – Варна
Априлци – в огъня на въстанието, изпод перото на световната общественост, в националния пантеон. Посветена на 130-годишнината от Априлското въстание
Архивът на цар Фердинанд І. Представя документи от личния му архив, постъпил като дарение в ЦДА
Карикатури на д-р Христо Попов
България и българите в колекцията на д-р Симеон Симов. Представяне на частната колекция от стари карти, книги, атласи и гравюри, придобита от ГУА (отпечатан каталог - албум и DVD)
Българо-белгийски отношения
Балчик в стари карти и гравюри (ІІ–ХХ в.). Балчик, Културен център „Двореца“
120 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия
2004 година:
Балканският комитет в Лондон
Водата и градът. Посветена на 125-годишнината от обявяването на София за столица (отпечатан каталог)
Воля за съзидание. 125 години съвременна българска държава (отпечатан каталог)
Книги, подпомогнати от фонд „13 века България“
България – Австрия. 125 години дипломатически отношения. Виена, „Пале Кобург“
125 години от създаването на Българска народна банка
Руско-турската война 1877–1878 г. и Освобождението на България. Снимки от войната, съхранявани в мемориалната сбирка „Мажуранич – Брлич – Ружич“ в Риека, Хърватия (отпечатанa брошура)